Podpořte kampaň "Mluvme s politiky o radaru". Zajděte si za svým poslancem, napište dopis senátorovi. Více informací naleznete zde. 

13.4.08 - Nálepky Ne základnám USA.

Jistě si pár místních Mostečanů všimlo na ulicích nálepek Ne základnám USA a to především podél celé hlavní třídy, u Magistrátu a finančního úřadu. Tato akce byla první s novým vedením a s novým členem, takže měla spíš funkci seznamovací pro zlepšení vztahů uvnitř organizace.

Stojíme na nohou.

Neza Most měla teď poněkud útlum na nějaké období, kvůli nedostatku času členů a také nenaštěstí vedení Neza Most odjelo na trvalo do Prahy a působí právě tam. Nyní máme nové vedení za Most a vše pokračuje bez problémů dále.

Celostátní demonstrace za referendum - sobota 17. listopadu

Iniciativa Ne základnám spolu se studentským výborem pořádají v sobotu 17. 11. 2007 celostátní demonstraci za referendum, za skutečnou demokracii a proti radaru. Konat se bude současně na dvou místech - v Praze na Václavském náměstí od 16:00 a v Brně na náměstí Svobody od 18:00.

Mostecká skupina Ne základnám zve všechny své příznivce na 17. 11. do Prahy. Když nás bude jen 10 000, vysmějí se nám. Chceme zaplnit Václavák. Obětujte pár desetikorun za lístek a přijeďte všichni na Václavské náměstí. Demokracie slaví osmnáctiny. Dejme jí dárek: Demokracii!

Stáhněte si a šiřte informační letáky: plakát A4, leták A6, studentský plakát A4.

Více na www.nezakladnam.cz nebo na emailu glivik@seznam.cz.

Autobus Nezákladňák - čtvrtek 25. 10.

Ve čtvrtek 25. 10. 2007 přijede do Mostu putovní autobus iniciativy Ne základnám - Nezákladňák. V prostoru mezi OD Prior a kulturním domem, kam autobus přijede, bude probíhat od 16:00 do 17:30 akce proti radaru s doprovodným hudebním a zábavným programem. Lidé budou moci diskutovat se zástupci iniciativy, získat zdarma informační materiály o radaru, případně podepsat petici za referendum nebo si domů odnést protiradarové tričko, odznáček, samolepky, ... Celou akci bude doprovázet hudební a zábavní program.

Stáhněte si a šiřte také informační plakát o akci.

Ďábel přistál

Titulní strana newyorkského listu Daily News se v pondělí skvěla titulkem „Ďábel přistál“. Americký tisk uvítal prezidenta Íránu Mahmúda Ahmadínedžáda, který se přijel zúčastnit Valného shromáždění OSN. Nepříliš vřelé přivítání. Ale není se co divit, vždyť Ahmadínedžád je muž, který nejenže kritizuje zahraniční politiku USA, kam přijde, ale navíc si získal opovržení celého západního světa svým slavným výrokem o „vymazání Izraele z mapy“. Co naplat, že nikdy nic takového neřekl. >celý článek...

Mluvme s politiky o radaru!

Nesouhlasíte s tím, aby stál v Brdech americký radar? Štve vás, že přestože více než 60% lidí v Česku má na to stejný názor, nikdo je nebere v potaz? Vadí vám, že nemáte vůbec žádnou možnost, jak to ovlivnit? Pak řekněte poslancům a senátorům, ať vám tu možnost dají! >celý článek...

Vzpomínka na Hirošimu se vydařila

V neděli 5. 8. 2007 se u jezírka poblíž děkanského kostela v Mostě sešlo přibližně 60 lidí, kteří se zúčastnili mezinárodní vzpomínkové akce za oběti atomového útoku na Hirošimu před dvaašedesáti lety pořádané iniciativou Ne základnám.

Podrobnosti o proběhlé akci naleznete zde. Můžete se také podívat na fotografie.

Přijďte uctít památku obětí Hirošimy

Iniciativa Ne základnám pořádá mezinárodní vzpomínkovou akci na památku obětí atomového útoku na japonskou Hirošimu. Dne 5. 8. 2007, tj. v předvečer výročí útoku, budou tisíce lidí ve více než desítce světových měst vypouštět na hladiny jezer a řek hořící svíčky.

V Mostě bude akce probíhat 5. 8. 2007 od 22:00 (po setmění) u jezírka poblíž děkanského kostela. Svíčky budou k dispozici na místě. Kromě samotného vypouštění je plánován doprovodný program.

O čem se nemluví: Aféra Thulegate

Představitelé Spojených států prohlašují, že základny systému Národní raketové obrany USA ve střední Evropě budou čistě obranného charakteru a v žádném případě na nich nebudou umístěny jaderné zbraně. Případ letecké základny Thule v Grónsku a tamního radaru ukazuje, že bychom měli být velmi obezřetní v rozhodování, zda lze podobným prohlášením věřit.
>celý článek...

První schůzka proběhla úspěšně

Ve středu 18. 7. 2007 se konala v klubovně TJ Lokomotiva Most první schůzka mostecké skupiny iniciativy Ne základnám, jejímž cílem bylo informovat příchozí o činnosti iniciativy, jejích cílech a názorech a poskytnout případným dobrovolníkům možnost zapojit se do práce iniciativy. Účast byla vzhledem k téměř nulové propagaci poměrně vysoká. Sešlo se šest účastníků, dva organizátoři a z Prahy přijel poskytnout cenné informace, rady a podporu tiskový mluvčí iniciativy Jan Májíček. Byli jsme potěšeni také účastí zástupce Deníku mostecka, jehož reportáž o mostecké iniciativě vyjde v tomto listu v pátek 20. 7. 2007.

Všichni účastníci se rozhodli zapojit se do práce iniciativy a již na neformálním posezení následujícím po skončení schůzky sršeli zajímavými nápady. Termín druhé schůzky byl domluven na středu 25. 7. 2007 opět od 18:00 v klubovně TJ Lokomotiva Most s tím, že místo i čas pravidelných schůzek bude domluven právě 25. 7. Jako hlavní úkol mostecké skupiny do 25. 7. byla odsouhlasena propagace iniciativy s cílem náboru dalších dobrovolníků.

Zveme vás na informační schůzku

Nesouhlasíte s přítomností radarové základny v České republice? Jste ochotní přispět svým dílem v nenásilném boji proti ní? Nebo si jen rádi poslechnete některé názory a argumenty na toto téma? Pak přijďte na první informační schůzku mostecké skupiny iniciativy Ne základnám, která se koná ve středu 18. 7. 2007 od 18:00 v klubovně TJ Lokomotiva Most, Ke Koupališti 1257/4 (viz mapka).

Na programu bude krátké vystoupení zástupců Ne základnám objasňující názory a cíle iniciativy, promítání minifilmů souvisejících se základnami, poskytnutí informací dobrovolníkům, kteří by se chtěli zapojit do práce mostecké skupiny a samozřejmě prostor pro vaše dotazy. Po skončení hlavního programu může v případě zájmu následovat neformální debata se zástupci iniciativy.

Tisková zpráva "Ne základnám - Most" ze dne 13. 7. 2007

Iniciativa Ne základnám, občanská iniciativa, jejímž cílem je nenásilnou formou bojovat proti umístění základny systému Národní raketové obrany USA na území České republiky, rozšiřuje oblast svého působení. Ve středu 18. 7. 2007 od 18:00 se v klubovně TJ Lokomotiva Most koná první informační schůzka mostecké skupiny. Cílem schůzky je informovat veřejnost o dosavadní činnosti iniciativy, jejích postojích a záměrech a poskytnout dobrovolníkům možnost zapojit se do práce iniciativy. Zástupci médií jsou zváni.

Kontakt:
Petr Glivický, 723 838 220, glivik@seznam.cz
Jana Glivická, 721 829 641, glivicka@seznam.cz

----

Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006. V současné době se jí účastní pět desítek organizací a působí v rámci ní více než deset regionálních skupin, jejichž počet se neustále zvyšuje. Iniciativa průběžně publikuje informace týkající se tématu radarové základny na webových stránkách www.nezakladnam.cz. Informace o práci mostecké skupiny jsou k dispozici na stránkách www.nezakladnam-most.wz.cz.Přípoj se

Nebojte se zapojit do Iniciativy Ne základnám Most. Nemusíte dělat nic složitého a nikdo na vás nebude tlačit. Každý dělá jen co může, co zvládá a na co se cítí. Nebude-li se vám u nás líbit, můžete z Neza demokraticky vystoupit a nikdo vás za to nebude stíhat. Pokud máte zájem se přidat, můžete použít mail Jenda.Riha@centrum.cz a nebo i mé ICQ: 489245455

O nás

Jsme regionální skupina celostátní občanské iniciativy Ne základnám, která nenásilnou cestou bojuje proti umístění základny systému Národní raketové obrany USA na území České republiky a usiluje o vyhlášení referenda o této otázce.
>více...

Proč odmítáme základnu?

Naše přesvědčení:

Nesouhlasíme s vojenskou a zahraniční politikou Spojených států založenou na preventivní válce a nerespektování odlišných kultur a názorů. Souhlasem s vybudováním vojenské základny USA na našem území bychom tuto politiku bezvýhradně podpořili bez jakékoli možnosti ji dále ovlivňovat.


>více...
Bezpečnost:
V probíhající "Válce proti terorismu" bychom se vyjádřením souhlasu s přítomností armády Spojených států na našem území stali jednou z bojujících stran a tím i terčem nepřátelských útoků zaměřených proti civilnímu obyvatelstvu.
Jakékoli rozšiřování vojenských zařízení ve světě ze strany jedné velmoci by vyvolalo logickou reakci ze strany ostatních velmocí, což by vedlo k novému kolu závodů ve zbrojení a tím ke zvýšení rizika válečného konfliktu ve světě.
>více...
Zdravotní a ekologické důvody:
Výstavbou radarové základny a bezpečnostního pásma v jejím okolí by byla nenávratně poškozena krajina Brd. Zdravotní rizika spojená s vyzářováním takto velké intenzity pro obyvatele pouhé dva kilometry vzdálených vesnic nebyla dosud prozkoumána.
>více...